یکشنبه 30 ارديبهشت 1397 -
قاچاق و تعاونی های مرز نشینان

قاچاق و تعاونی های مرز نشینان


با توجه به حجم بالای قاچاق که به صورت رسمی در تمام مباحثی که در رسانه های گروهی منجمله صداوسیما اعلام شده است نیاز به یک عزم ملی در جهت مبارزه همه جانبه با قاچاق و قاچاقچی بسیار احساس می شود.

calendar
تاریخ : 1395/06/17 - 11:28

به گزارش قسم،یکی از مباحثی که چندی است مورد تأکید دولتمردان قرار گرفته است بحث جلوگیری از قاچاق می باشد که شدیداً بدان توجه شده و برای رونق اقتصادی که مدنظر مسئولین است بسیار حائز اهمیت است.

با توجه به حجم بالای قاچاق که به صورت رسمی در تمام مباحثی که در رسانه های گروهی منجمله صداوسیما اعلام شده است نیاز به یک عزم ملی در جهت مبارزه همه جانبه با قاچاق و قاچاقچی بسیار احساس می شود.

شاید به نظر قاچاق صرفاً یک مسئله اقتصادی باشد اما با توجه به آثار زیانبار آن که بر تمام شئون زندگی مردم تأثیر مستقیم و غیرمستقیم می گذارد از دید امنیت ملی نیز باید بدان پرداخته شود تا بتوان از رهگذر آن از آسیب های بسیار زیادی که می تواند به احساس امنیت مردم صدمه بزند جلوگیری کرد. قاچاق پدیده ای است که شاید در طول روز کاملا با گوشت و پوست مردم عجین شده باشد و این موضوع لطمات جبران ناپذیری به تقویت احساس تعلق خاطر به کالای ایرانی وارد می سازد و به مرور سبب بی انگیزگی مردم از مصرف کالای ایران می شود و از منظر امنیتی سبب بی اعتمادی به تولیدکننده داخلی می گردد. با توجه به وسعت نوار مرزی و وسعت سرزمینی تمامی مواردی که می تواند اقتصاد را از کریدور کسب و کار مولد و تولیدزا خارج کند باید به دقت بررسی و مورد احصاء قرار گیرد. اخیراً در رسانه ها به موضوعی پرداخته شد که می تواند به نوعی داستان اسب تروا را به یاد بیاورد و آن عملکرد تعاونی های مرزنشینان بود.

برای کنکاش در این موضوع نیاز است به یکی از عوامل مهندسی رزمی در زمان دفاع مقدس اشاره کرد برای رزمندگان و فرماندهان دفاع مقدس نام کانال پرورش ماهی نامی آشناست. قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی و در سال های گذشته رژیم عراق در جهت جلوگیری از ورود ارتش ایران که در پی درگیری در اروندرود به نقطه اوج خود رسیده بود اقدام به ایجاد کانالی به عرض یک کیلومتر و طول سی کیلومتر کرد و در یکی از نقاط حساس مرزی مستقر نمود و اقدام به پرورش ماهی در زمان صلح نمود اما هدف طراحان این کانال ایجاد موانع دوگانه در جهت ایجاد یک مانع مهندسی در زمان جنگ بود که متأسفانه مورد بررسی قرار نگرفت و در سال های بعد از انقلاب و پس از تجاوز ارتش بعث به کشور عزیزمان و زمانی که نیروهای رزمنده برای دستیابی به یک صلح شرافتمندانه و اصل دفاع مشروع آماده ورود به بصره بودند در عملیات رمضان با موانع زیادی برخورد کردند که یکی از آن موانع کانال پرورش ماهی بود.

متأسفانه تعاونی های مرزنشینان علی رغم وظیفه ذاتی خود که ساماندهی مرزنشینان و زدون محرومیت از چهره آنان است اقدام مناسبی را انجام نداده و به هیچ وجه نتوانستند نسبت به ارائه اطلاعات به داخل کشور از طریق ایجاد بازارچه های مرزی کمک کند و صرفاً به صدور کارت و ارائه تخفیف برای واردات کالا توسط اعضای تعاونی مرزنشینان اکتفا نموده است که در اکثر موارد اعضای تعاونی مرزنشینان از بهره این تخفیفات سودی نمی برند و این منفعت به جیب برخی افراد خاص می رود. که با استفاده از این قبیل تخفیفات اقدام به قاچاق سازماندهی شده به داخل کشور می نمایند. با توجه به پتانسیل بالایی که تعاونی های مرزنشینان دارند هیچ اقدامی که از قبل آن بتوان برخی از تحولات اقتصادی را که خارج از محدوده مرزی کشور در حال وقوع است را شناسایی کرد انجام نداده است و این مهم در حالی است که در مقالات متعدد در باب امنیت ملی یکی از مواردی که می تواند به جمع آوری اطلاعات کمک بسیاری کند جمع آوری اطلاعات با استفاده از مستترترین اجزای جامعه و نهادها است و  باید به شکل بومی و از عمق استراتژیک دشمن صورت گیرد و در صورتی که از کارشناسان حوزه امنیت در نهادهایی مانند تعاونی های مرزنشینان استفاده شود می توان از قبل آن به شناسایی و انهدام باندهای قاچاق و نیز شناسایی عوامل مهندسی رزمی مانند کانال پرورش ماهی که قابلیت دوگانه دارند اقدام نمود.

نویسنده:سجاد ترابی