یکشنبه 04 فروردين 1398 -
مذاکرات رسمی ایران و روسیه برای تهاتر نفت در برابر کالا
سفیر ایران در مسکو تایید کرد

مذاکرات رسمی ایران و روسیه برای تهاتر نفت در برابر کالا


سفیر ایران در مسکو با تایید مذاکرات ایران و روسیه برای تهاتر نفت و کالا بین دو کشور گفت روسیه می تواند به جای پول نفت ایران راکتور دوم نیروگاه بوشهر، ریل راه آهن، کامیون یا کالاهای دیگر در اختیار ایران قرار دهد.

calendar
تاریخ : 1392/11/29 - 10:08
source
منبع : تسنیم

به گزارش قسم به نقل از رویترز، سفیر ایران در مسکو در سخنانی گفت، روسیه می تواند در عوض دریافت نفت از ایران، دومین راکتور را در نیروگاه اتمی بوشهر بسازد.
مهدی سنایی به روزنامه کومرسانت روسیه گفت، روسیه همچنین می تواند برای پرداخت پول نفت ایران، به این کشور کامیون صادر کند، ریل راه آهن و پالایشگاه های کوچک بسازد یا کالاهای دیگر صادر کند.

گزارش های تایید نشده از انجام مذاکرات بین ایران و روسیه برای انعقاد قرارداد نفت در برابر کالا خبر داده اند. بر اساس این گزارش ها  ایران و روسیه در حال مذاکره برای امضای قرارداد صادرات روزانه 500 هزار بشکه نفت خام در برابر کالا هستند که تلاش های غرب برای تداوم فشارها بر تهران را تضعیف خواهد کرد.
سفیر ایران در روسیه یک روز قبل از شروع دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 تایید کرده که ایران و روسیه در حال گفت و گو در مورد صدور «روزانه چند صدهزار بشکه نفت» بوده اند.
سفیر ایران در مسکو افزود: «ایران می تواند از بخشی از این عایدات (برای پرداخت پول ) ساخت واحد دوم نیروگاه هسته ای در بوشهر به شرکت های روسی استفاده کند.»
سنایی گفت، ممکن است این قرارداد نفتی و یک یادداشت تفاهم گسترده در زمینه همکاری های اقتصادی تا قبل از ماه آگوست به امضا برسد. الکسی اولیوکایو، وزیر اقتصاد روسیه قرار است در ماه آوریل برای گفت و گو با مقامات ایران در زمینه مبادلات تجاری به این کشور سفر کند.
سنایی در پاسخ به این سوال که روسیه در قبال دریافت نفت، چه چیزی می تواند به ایران صادر کند گفت، دو طرف گفت و گو هایی را در خصوص تعدادی از گزینه ها شامل ساخت پالایشگاه های کوچک نفت، سرمایه گذاری روسیه در میادین گازی ایران و تامین برق انجام داده اند.
این مقام ایرانی گفت، علاوه بر امکان ساخت راکتور دوم در نیروگاه بوشهر، تهران علاقمند به دریافت کامیون های سنگین یا مونتاژ آنها در ایران و یا کالاهای دیگر است.
«ایران علاقمند به خرید مقدار زیادی ریل راه آهن از روسیه و همچنین مشارکت این کشور در برقی کردن ریل های راه آهن خود می باشد. ما همچنین تمایل داریم از روسیه غلات خریداری کنیم.»
سنایی با رد نگرانی آمریکا در خصوص این قرارداد گفت، کشورهای اروپایی هیئت های تجاری خود را به ایران اعزام کرده اند و اگر مسکو به سرعت دست به کار نشود، با خطر از دست دادن فرصت ها (در بازار ایران) مواجه خواهد شد.
سفیر ایران در مسکو افزود: «دوستان روس ما که در لحظات سخت کنارمان ایستادند، باید از مزیت های بازار ایران استفاده کنند...اما شرکت های روسی باید برای حضور در بازار ما عجله کنند و به دلیل ترس از تحریم های غرب، تعلل نکنند.»

مطالب مرتبط