سه شنبه 03 ارديبهشت 1398 -
سند جامع همکاری ایران و چین برای مبادلات ۲۰ میلیارد دلاری امضا شد
با حضور وزیر اقتصاد ایران و وزیر بازرگانی چین

سند جامع همکاری ایران و چین برای مبادلات ۲۰ میلیارد دلاری امضا شد


وزیر بازرگانی چین و وزیر اقتصاد ایران در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و چین سند جامع همکاری دو کشور را امضا کردند.

calendar
تاریخ : 1392/12/04 - 09:46
source
منبع : تسنیم

به گزارش قسم، پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، تجاری، علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین طی روزهای جمعه و شنبه مورخ 2 و 3 اسفنده ماه 92 در محل وزارت امور اقتصاد و دارایی برگزار شد.

در این اجلاس 4 کمیته تخصصی با عناوین همکاری‌های اقتصادی و تجاری، همکاری‌های سرمایه‌گذاری و زیربنایی، تأمین مالی و همکاری‌های استانی و منطقه‌ای فعالیت کردند؛ در این اجلاس نمایندگان 30 دستگاه دولتی و خصوصی جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند که موجب شد تفاهمات و توافقات مثبت و سازنده‌ای به‌منظور گسترش همکاری‌های اقتصادی، تجاری ، علمی و فناوری بین دو کشور امضا شود.
به گزارش قسم هم اکنون حجم روابط تجاری غیرنفتی بین ایران و چین حدود 14 میلیارد دلار است؛ به همین منظور یکی از اهداف برگزاری اجلاس‌های مشترک بین دو کشور افزایش حجم روابط تجاری فی‌مابین می‌باشد لذا یکی از هدف‌گذاری‌های این اجلاس افزایش حجم روابط تجاری دو کشور تا مرز 20 میلیارد دلار است که امید می رود طی دو سال آینده که شانزدهمین اجلاس مشترک بین دو کشور در پکن برگزار خواهد شد، این هدف محقق شود.
همچنین از اهداف مهم دیگر این اجلاس افزایش سهم سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های چینی در ایران می‌باشد چرا که هم اکنون و براساس آمار موجود حجم سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های چینی در طرح‌های اقتصادی ایران حدود 4.5 میلیارد دلار می‌باشد که با توجه به روابط دو کشور ضرورت دارد این سرمایه‌گذاری‌ها افزایش یاید.
یکی دیگر از هدف‌گذاری‌های اجلاس پانزدهم افزایش سهم سرمایه‌گذاری شرکت‌های اتباع چینی در ایران به‌میزان 10 میلیارد دلار تا زمان برگزاری اجلاس شانزدهم کمیسیون مشترک دو کشور می‌باشد.
همچنین طبق گزارشی که علی‌شیری رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی در جریان برگزاری این اجلاس ارائه داده با تلاش نمایندگان دستگاه‌های ایرانی و چینی توافقات و تفاهمات جدیدی به‌منظور دستیابی به اهداف فوق جهت توسعه همکاری‌های اقتصادی، سرمایه گذاری و تجاری حاصل شده است.
تأکید دو طرف بر اهمیت بسیار زیاد فروش نفت خام ایران به چین در همکاری‌های اقتصادی دو کشور و تأکید بر ضرورت ادامه این روند و همچنین تأکید بر تأسیس یک کارگروه مشترک در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی جهت افزایش همکاری‌های دو کشور در این حوزه‌ها یکی از تفاهمات صورت گرفته در اجلاس مذکور می‌باشد، طبق گزارش علی‌شیری موافقت با تسهیل صدور و ارائه ویزا برای تجار ایرانی، تأکید دو کشور جهت تأسیس شرکت مشترک کشتیرانی بین ایران و چین جهت تسهیل و توسعه روابط تجاری طرفین و توافق جهت احداث پارک صنعتی مشترک ایران و چین با مشارکت دو طرف در ایران از دیگر تفاهمات صورت‌گرفته در این اجلاس بوده است.
همچنین توافق نمایندگان دو کشور نسبت به ادامه همکاری در حوزه تشویق سرمایه‌گذاران چینی برای سرمایه‌گذاری در ایران از طریق معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران به سرمایه گذاران چینی، تبادل اطلاعات مرتبط با سرمایه‌گذاری خارجی از طریق ارتباط وب‌سایت‌های آژانس‌های تشویق سرمایه‌گذاری دو کشور و تعامل با بخش خصوصی و همچنین تبادل هیئت‌های سرمایه‌گذاری از دیگر توافقات صورت‌گرفته در این اجلاس بوده است.
همچنین طبق تفاهم‌نامه منتشر شده در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و چین تأکید طرفین بر ضرورت رفع معضلات موجود، جهت افزایش همکاری‌ بانکی از طریق افتتاح حساب، شعبه، و دفتر نمایندگی بانک‌های ایرانی در چین و تأکید بر ادامه روند تأمین مالی پروژه‌های ایران توسط طرف چینی و توافق جهت پیگیری به‌منظور حل و فصل مشکلات موجود در این حوزه در اجلاس دوروزه ایران و چین منعقد شده است.
نمایندگان دو کشور نسبت به تشکیل کارگروهی به‌منظور بررسی و توسعه همکاری‌های اقتصادی، تجاری و نمایشگاهی و سرمایه‌گذاری به‌ویژه بین استان‌های معین دو کشور (خراسان رضوی و سین کیانگ) موافقت نمودند.
به گزارش قسم، در پایان این نشست علاوه بر یادداشت تفاهم‌نامه پایانی اجلاس کمیسیون مشترک پانزدهم، یادداشت تفاهم تجارت الکترونیک، به امضای دو طرف رسید.
همچنین در روز یک‌شنبه مورخ 14 اسفندماه دو یادداشت تفاهم مهم در حوزه تأسیس پارک صنعتی ایران و چین و همکاری‌های نمایشگاهی با حضور وزیر صنعت و معدن ایران و وزیر بازرگانی چین به امضا برسد.

مطالب مرتبط