سه شنبه 03 ارديبهشت 1398 -
ایران در سال ۹۳ بزرگترین ذخیره‌کننده گاز خاورمیانه می‌شود
مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی:

ایران در سال ۹۳ بزرگترین ذخیره‌کننده گاز خاورمیانه می‌شود


مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی گفت: با راه اندازی دومین طرح ذخیره‌سازی گاز (شوریجه) در سال ۹۳، ایران به بزرگترین کشور ذخیره کننده گاز خاورمیانه و یکی از پنج کشور بزرگ دارنده مخازن زیرزمینی برای ذخیره‌سازی گاز طبیعی...

calendar
تاریخ : 1393/01/06 - 09:49
source
منبع : تسنیم

به گزارش قسم، مسعود سامی وند با اشاره به طراحی، ساخت، نصب، راه اندازی و بهره برداری از دو مجتمع ذخیره سازی سراجه و شوریجه توسط این شرکت گفت: شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی با تکیه بر توان داخلی توانست تمامی مراحل طراحی تا بهره برداری از دو مجتمع ذخیره سازی سراجه و شوریجه را با صرف حداقل زمان و هزینه به اتمام رساند.

وی تصریح نمود: پروژه سراجه با صرف حدود 240 میلیارد تومان و پروژه شوریجه با 220 میلیارد تومان اعتبار و هر کدام ظرف 3 سال، به اتمام رسیدند.
سامی وند با اشاره به اینکه در زمستان امسال روزانه بین 9 تا10 میلیون متر مکعب گاز طبیعی از طرح ذخیره سازی سراجه قم برداشت و به شبکه سراسری تزریق شد، افزود: با توجه به سرمای شدید و زمستان طولانی امسال این میزان که معادل 67 درصد مصرف گاز در استان گیلان است، کمک شایانی به شبکه توزیع گاز کشور نمود.
مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی، با اشاره به راه اندازی دومین طرح ذخیره‌سازی گاز ایران در آینده نزدیک، گفت: ان شاا.. با راه اندازی کامل این طرح، حجم برداشت گاز از مخازن زیر زمینی به حدود 30 میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد، بنابراین با بهره برداری از تاسیسات پالایشگاهی و بخش بالادستی طرح ذخیره سازی گاز شوریجه خراسان حدود 20 میلیون مترمکعب به ظرفیت پالایشگاهی و ذخیره سازی گاز افزوده خواهد شد.
وی خاطرنشان نمود: شرکت ملی گاز ایران با اجرای طرح های ذخیره سازی تلاش می کند در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی گام بردارد.

ارزیابی 220 مخزن به منظور ذخیره‌سازی گاز

مدیرعامل شرکت ذخیره‌سازی گاز از ارزیابی 220 مخزن برای ذخیره‌سازی گاز در کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر بخش عمده‌ای از فعالیت‌های شرکت ذخیره‌سازی گاز طبیعی به مطالعات امکان‌سنجی و پژوهش اختصاص یافته است و در این راستا شناسایی و غربالگری میادین غرب ایران به منظور تبدیل به ذخائر گاز طبیعی پایان یافته است.
وی با اشاره به اینکه در این مطالعات اطلاعات تحت‌الارضی و سطح‌الارضی 220 میدان آنالیز و ارزیابی شده است، یادآور شد: با توجه به اینکه بیشتر جمعیت ایران در بخش مرکزی کشور تجمع یافته است، صنعت ذخیره‌سازی توجه ویژه‌ای به این منطقه دارد.
سامی وند بابیان اینکه هم اکنون مطالعات اکتشافی در ساختار نمکی نصر‌آباد در حال اجرا است، افزود: با توجه به اینکه کشورهای محدودی دارای فناوری و دانش بر روی مخازن گنبدهای نمکین هستند، این شرکت با کسب دانش بر روی مخازن هیدروکربونی و مخازن نمکین تلاش می کند به یک شرکت دانش بنیان تبدیل شود.
مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی خاطرنشان کرد: در حال حاضر طرح ذخیره سازی گاز طبیعی سراجه قم، شوریجه خراسان، گنبدهای نمکی کاشان، یورتشا ورامین، احمدی شیراز، قزل تپه گنبد کاووس، در میادین باباقیر، بانکول، ویزنهار ایلام از مهمترین پروژه‌های در دست اجرا و یا مطالعاتی به منظور ذخیره سازی گاز طبیعی در ایران است.

مطالب مرتبط