سه شنبه 03 ارديبهشت 1398 -
تجارت ۸۸ میلیارد دلاری ایران با دنیا

تجارت ۸۸ میلیارد دلاری ایران با دنیا


ایران در سال گذشته بر اساس آمار رسمی گمرک، ۸۸ میلیارد دلار تجارت غیرنفتی با ۱۵۰ کشور جهان داشته است.

calendar
تاریخ : 1393/01/16 - 09:15
source
منبع : فرهنگ نیوز

به گزارش قسم ، بر اساس آمار رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال 1392 میزان صادرات غیرنفتی ایران به مرز بی‌سابقه 40 میلیارد و 376 میلیون دلار و واردات ایران 48 میلیارد و 364 میلیون دلار بوده است که این رقم نسبت به سال قبل 2.5 درصد کاهش نشان می‌دهد.

سالهای اول دولت قبل، هدف 20 میلیارد دلاری برای صادرات غیر نفتی اعلام شد ولی خوشبختانه با تلاش تولید کنندگان وصادرکنندگان ایران و به مدد انرژی واقعی شده صادرات غیر نفتی ایران از دو برابر آن رقم هم فراتر رفت.

میزان صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته 90 میلیون و 83 هزار تن و میزان واردات 33 میلیون و 85 هزار تن بوده است.

در حالی که قبل از اجرای هدفمندی یارانه‌ها گفته می شد، تولید در ایران به دلیل انرژی ارزان، دارای هزینه تمام شده واقعی نیست، زیرا تولید کننده به جای افزایش بهره‌وری، انرژی ارزان یارانه‌ای به نام کالای تولیدی می‌فروخت، اما با اجرای هدفمندی یارانه‌ها و واقعی شدن قیمت نسبی انرژی، هزینه تمام شده تولید به صورت واقعی شد.

امروز اگر تولید کننده ایرانی 90 میلیون تن کالای ایرانی صادر می‌کند، نشان می‌دهد، تولید کننده توانسته در شرایط عرضه انرژی به نرخ نسبتا واقعی، تولید کند و با تولید کننده جهانی رقابت کند و کالای غیر نفتی صادر کند.

*30 درصد تولید داخلی صادر شود

از طرفی بر اساس سیاست اقتصاد مقاومتی، باید برای افزایش مقاومت اقتصاد کشور باید دست کم 30 درصد تولیدداخلی صادر شود، تا تولید پایدار شود و از طرفی باید به سمت تولید و صادرات با ارزش افزوده بیشتر و کمتر صدور کالای خام حرکت شود.

*ارتباط تجاری با 150 کشور جهان

ایران با 150 کشور جهان ارتباط تجاری دارد، این تنوع مشتری برای کالای صادراتی ایران نشانی از افزایش مقاومت اقتصاد ایران دارد.

*صادرات 6023 قلم کالای ایرانی

بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته 6023 قلم عمده از کالای ایرانی به خارج کشور شده است.  

اقتصاد ایران نباید متکی به درآمد نفت و گاز خام باشد، بلکه باید ثروت عمومی انفال یعنی نفت و گاز با دانش مهندسان ایرانی تبدیل به هزاران کالای با ارزش شود و سپس صادرات ارزش افزوده صورت گیرد.

نکته مورد غفلت در هدفمندی یارانه‌ها واقعی شدن قیمت نسبی انرژی با آزاد شدن یارانه و افزایش بهره‌وری تولید است که باید در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها مورد توجه جدی قرار گیرد.

*انرژی ارزان دیگر نیست

صادرکننده ایران نباید چشم به انرژی ارزان داشته باشد، بلکه با به کارگیری فناوری نوین در تولید، طراحی تولید بار ارزش افزوده بیشتر داشته باشد و در عرصه واقعی با صادر کننده خارجی رقابت کند.

*حرکت به سمت تراز مثبت غیر نفتی

درحالی که سال‌های قبل معمولا حجم واردات ایران دوبرابر صادرات غیرنفتی بود، با اتخاذ سیاست توسعه صادرات و رها شدن از اقتصاد تک محصولی نفتی و حرکت به سمت توسعه صادرات غیرنفتی و نیز صادرات خدمات فنی و مهندسی در سال گذشته تقریبا عدد صادرات غیرنفتی و واردات به هم نزدیک شده و تراز بازرگانی غیرنفتی به سوی مثبت شدن در حرکت است.

نگاهی به اقلام صادراتی ایران نشان می‌دهد که مهمترین رقم صادرات غیرنفتی مربوط به سنگ آهن هماتیت دانه‌بندی شده بوده است که به وزن 20 میلیون تن و ارزش 1.2 میلیارد دلار بوده است.

پس از آن پروپان مایع شده به ارزش 1.1 میلیارد دلار و سپس قیر نفت به ارزش یک میلیارد دلار، متانول 947 میلیون دلار و از میان محصولات کشاورزی پسته 618 میلیون دلار و حتی صادرات بنزین نیز از کشور انجام شده است.

مهمترین اقلام وارداتی در سال گذشته شامل ذرت، کنجاله سویا، برنج، قند و شکر، گندم، دارو و جو بوده است و مهمترین کشورهای مقصد صادرات کالاهای ایران شامل چین، عراق، امارات متحده عربی، هند و افغانستان بوده است که نشان از استراتژی حرکت از بازارهای اروپایی به سمت بازارهای همسایه و آسیای شرقی دارد.

واردات محصولات کشاورزی عمده نشان می‌دهد، برنج در 11 ماهه 1.7 میلیون تن به ارزش 2.09 میلیارد دلار، کنجاله سویا به وزن 2.5 میلیون تن به ارزش 1.6 میلیارد دلار، ذرت دامی 3.3 میلیون تن به ارزش 1.3 میلیارد دلار، گندم 2.8 میلیون تن به ارزش 1.07 میلیارد دلار، شکر تسویه نشده 1.3 میلیون تن به ارزش 722 میلیون دلار و روغن خام سویا 586 هزار تن به ارزش 712 میلیون دلار وارد کشور شده است.

نگاهی به واردات محصولات کشاورزی نشان می‌دهد، باید استراتژی توسعه کشت و افزایش بهره‌وری کشاورزی اتخاذ شود که علاوه بر بی‌نیازی از واردات محصولات کشاورزی به عنوان غذای مردم از کشاورزان داخل و اشتغال کشاورزی باید حمایت شود، زیرا افزایش عملکرد کشاورزی نیاز به فناوری پیشرفته ندارد، بلکه فقط احتیاج به مدیریت و استفاده صحیح از آب و نهاده‌های کشاورزی دارد.

*از ورادت تا سهمیه بندی سوخت و صادرات بنزین

همان طور که سال‌های قبل واردات بنزین در حد 6 میلیارد دلار انجام می‌شد، اما با یک ابتکار سهمیه‌بندی سوخت و کارت سوخت علاوه بر اینکه روزانه حدود 10 میلیون لیتر مصرف داخلی بنزین کاهش پیدا کرد، به موازات آن نیز تولید خودرو در کشور و واردات خودرو افزایش یافت، اما مصرف بنزین به جای رشد سالی 10 درصد متوقف شد و بلکه از مصرف روزانه 85 میلیون لیتر به کمتر از روزانه 70 میلیون لیتر رسید و حتی برخی از پالایشگاه‌ها اقدام به تولید بنزین کردند و نه تنها واردات بنزین افزایش نیافت، بلکه در سال گذشته در 11 ماه 35.4 هزار تن بنزین به ارزش 33.1 میلیون دلار از ایران به کشورهای همسایه صادر شد و این نشان می‌دهد با یک مدیریت و تلاش واقعی می‌توان علاوه بر جلوگیری از افزایش نیاز وارداتی در یک محصول می‌توان صادرکننده شد.

*صادرات خدمات فنی و مهندسی با فارغ‌التحصیلان دانشگاه

از طرفی در سال‌های گذشته به مدد تبلیغات گسترده رسانه‌ها تقاضا برای آموزش عالی در کشور افزایش یافت و سیل جوانان کشور خواهان حضور در دانشگاه‌ها و ادامه تحصیل شدند.

در حال حاضر حدود 5 میلیون تحصیل کرده دانشگاهی و دانشجو در کشور وجود دارد که به نیروی ارزشمندی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی تبدیل شده‌اند، اکنون نوبت مدیران و برنامه‌ریزان است که از توان کارشناسی و فنی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ایران برای پیشبرد صادرات فنی و مهندسی بویژه به کشورهای همسایه و کشورهای اسلامی استفاده کنند.

به گزارش گمرک، رشد اندک صادرات خدمات فنی و مهندسی نشان می‌دهد، ظرفیت این بخش هنوز دست‌ نخورده باقی مانده است.

مطالب مرتبط