چهارشنبه 28 آذر 1397 -
کاهش عجیب قیمت نفت حرکتی سیاسی و غیراقتصادی است

کاهش عجیب قیمت نفت حرکتی سیاسی و غیراقتصادی است


رهبر معظم انقلاب کاهش عجیب قیمت نفت در یک مدت کوتاه را حرکتی سیاسی و غیراقتصادی خواندند.

calendar
تاریخ : 1393/10/21 - 12:29

 به گزارش قسم به نقل از بسیج پرس؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (شنبه) در دیدار آقای نیکلاس مادورا رئیس‌جمهوری ونزوئلا، با تجلیل از مواضع و اقدامات ونزوئلا به خصوص در مقابله با رژیم‌صهیونیستی، علت دشمنی جبهه استکبار با ونزوئلا را پافشاری بر همین مواضع شجاعانه و اثرگذاری راهبردی در منطقه آمریکای لاتین خواندند و خاطرنشان کردند: تصمیم قطعی جمهوری اسلامی ایران ادامه و افزایش همکاری‌های همه‌جانبه با ونزوئلاست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار از آقای هوگو چاوز رئیس‌جمهور فقید ونزوئلا به عنوان دوست خوب ایران یاد کردند و با اشاره به روابط نزدیک دو کشور خطاب به آقای مادورا، گفتند: شما نیز در دوره مسئولیت خود این همکاری‌ها را ادامه داده و با شجاعت بر مشکلات و توطئه‌های تحمیلی دشمنان‌تان فائق آمدید.

رهبر انقلاب همچنین کاهش عجیب قیمت نفت در یک مدت کوتاه را حرکتی سیاسی و غیراقتصادی خواندند و افزودند: دشمنان مشترک ما از نفت به عنوان یک حربه سیاسی استفاده می‌کنند و قطعاً در این کاهش شدید قیمت نفت نقش دارند.

ایشان با تأیید توافقات صورت گرفته میان رؤسای جمهور ایران و ونزوئلا برای مقابله هماهنگ با کاهش قیمت نفت، خاطرنشان کردند: البته همکاری‌های دو کشور منحصر به مسائل نفتی نیست و باید سطح مبادلات و سرمایه‌گذاری‌های میان دو کشور را که اکنون کمتر از حد انتظار است، افزایش داد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه با تجلیل از مقاومت، مواضع و اقدامات ونزوئلا در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی، گفتند: کشورهای آمریکای لاتین در واقع عمق استراتژیک ونزوئلا هستند و آرمان‌های ونزوئلا موجب بیداری بسیاری از ملت‌های آن منطقه شد که علت دشمنی آمریکا با دولت و ملت ونزوئلا نیز همین مسئله است.

رهبر انقلاب در همین زمینه به مواضع بسیار خوب دولت ونزوئلا در جنگ 51 روزه غزه و همچنین سخنان رئیس‌جمهور ونزوئلا در این دیدار اشاره کردند و افزودند: رژیم‌صهیونیستی در دنیا و به خصوص در میان ملت‌های منطقه ما کاملاً منفور است و مواضع شجاعانه شما علیه این رژیم، دوستان زیادی برای شما در بین ملت‌ها پدید خواهد آورد.

ایشان همچنین با آرزوی موفقیت برای دولت ونزوئلا، خطاب به آقای مادورا، تأکید کردند: شما جوان و برخوردار از عزم و اراده هستید و تصمیم قطعی جمهوری اسلامی نیز ادامه و افزایش همکاری‌هایی است که سال‌هاست بین دو کشور آغاز شده و استمرار و تقویت آنها به نفع هر دو کشور است.

در این دیدار که آقای روحانی رئیس‌جمهور نیز حضور داشت، آقای نیکلاس مادورا رئیس‌جمهور ونزوئلا با تشکر از کمک‌ها و حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران، گفت: آقای چاوز همواره در سخنان خود، رهنمودهای جنابعالی را یادآوری می‌کرد و احترام ویژه‌ای برای ملت، جایگاه و تاریخ ایران قائل بود و ما نیز همچون او، ایران را خانه خود می‌دانیم.

وی اعتماد بین دو کشور را سرمایه‌ای ارزشمند برای توسعه روابط دانست و افزود: باید با استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دو کشور، در مسیر توسعه جهشی روابط گام برداریم.

رئیس‌جمهور ونزوئلا در ادامه با اشاره به افت جهانی قیمت نفت، گفت: در تلاش هستیم که اجماعی را برای کنترل قیمت نفت میان کشورهای عضو اوپک و همچنین دیگر کشورهای صادرکننده نفت از جمله روسیه ایجاد کنیم تا با همکاری و بهره‌گیری از مکانیسم‌های نوین، قیمت نفت را به حد قابل قبولی بازگردانیم.

آقای مادورا در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله فلسطین اشاره و تأکید کرد: فلسطین یکی از آرمان‌های اصلی بشریت است و ملت و دولت ونزوئلا خود را مدیون آرمان فلسطین می‌داند و اطمینان داریم که روزی فلسطین آزاد خواهد شد.

رئیس‌جمهور ونزوئلا همچنین گفت: فلسطین قربانی سیاست‌های استکباری و ویرانگر دولت آمریکا شده و دولت آمریکا تلاش می‌کند چهره ضدبشری و سلطه‌گر خود را پشت هزار چهره موجه پنهان کند.

مطالب مرتبط