سه شنبه 03 ارديبهشت 1398 -
تلاش برای کاهش تحریم ها برخورد با معلول است / برای رسیدن به رونق تولید باید اقتصاد مردمی شود
لاریجانی در کنگره ملی اقتصاد مقاومتی:

تلاش برای کاهش تحریم ها برخورد با معلول است / برای رسیدن به رونق تولید باید اقتصاد مردمی شود


رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که تحریم ها نیشتری بود تا سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی با سرعت بیشتری تدوین شود گفت: تلاش برای کاهش تحریم ها و اصرار بر آن برخورد با معلول است و ما باید به دنبال از بین بردن ریشه های...

calendar
تاریخ : 1393/11/28 - 11:44
source
منبع : بسیج پرس

 به گزارش قسم به نقل از بسیج پرس؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در کنگره ملی اقتصاد مقاومتی که صبح امروز در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد با بیان اینکه ارز یابی وضعیت کشور و اقتصادی آن که منجر به تدوین سیاست های اقتصاد مقاومتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام وهمچنین روح حاکم بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و توجه به رونق تولید از جمله مسائل مهمی است که باید مدنظر داشت گفت: بعضی اوقات فکر می کنند که  سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به دلیل تحریم ها نوشته شده است، اما این یک ارزیابی دقیق نیست؛ شاید تحریم ها یک نیشتری به ما بوده باشد تا تدوین این سیاست ها با سرعت بیشتری انجام شود اما اقتصاد ما مشکلات بلند مدتی دارد که برخی از آن ها به دهه های قبل برمی گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وقتی دغدغه های مرحوم مدرس را بررسی می کردم دیدم هنوز بیشتر آن مشکلاتی که در اقتصاد وجود داشته است پابرجاست. مثلاً ایشان می گویند دولت کارفرمای خوبی نیست و این مطلب امروز نیز صادق است. یک ایرادی که هنوز هم وجود دارد این است که برخی می خواهند دولت تمام کارهای حکومت و اداره کشور را انجام دهد که این امر ایجاد مشکل می کند و می توان گفت این طرز تفکر یک بیماری است. اقتصاد دولتی باعث کاهش رقابت می شود و در برهه ای برخی از مسئولین با این تفکر پیش رفته اند که اگر اقتصاد نیم چه سوسیالیستی  باشد راه گشا است که فکر صحیحی نبود.

وی با تاکید بر این مطلب که اقتصاد ما، اقتصادی که مردم در آن حضور پر رنگ داشته باشند نبوده ونیست که البته وضع امروز مقداری بهتر شده است افزود: اقتصاد ما در برابر برخی از مشکلات از استحکام کافی برخوردار نیست. ما در حوزه استقلال فرهنگی گام های خوبی برداشتیم اما در حوزه استقلال اقتصادی مشکلات وجود دارد. معنای استقلال اقتصادی حصار کشیدن دور کشور ایران نیست بلکه معنایش این است که از تاثیر گذاری و اخلال کشورهای بیگانه در مسائل اقتصادی کشور کاسته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در همین زمینه  گفت: ما از این جهت آسیب داشتیم و مفهوم استقلال اقتصادی را نتوانستیم به درستی و به طور کامل پیاده کنیم. شهید مطهری (ره) نیز روی مفهوم استقلال اقتصادی تاکید ویژه ای داشتند که عدم تحقق این استقلال به منزله عدم تحقق عدالت است که تاثیرات فرهنگی و سیاسی نیز خواهد داشت.

وی با بیان این مطلب که ما کشور را گران اداره می کنیم وهزینه های زیادی می شود اما بهره وری به آن اندازه نیست گفت: منابع کشورما کم نیست اما با این حال چرا رشد اقتصادی کشور کم است و جهشی که باید به وجود بیاید در این بخش باید صورت بگیرد.

رئیس مجلس با بیان این که در کشور 2 نگاه در ارتباط با اقتصاد وعوامل موثر برآن وجود دارد برخی به دنبال کاهش فشار هستند واصرار دارند که این عوامل کاهش پیدا کند که این برخورد با معلول است اما عده ای دیگر از بین بردن نقص های داخلی و بررسی ریشه ای مشکلات را مدنظر دارند که این نگاه برخورد با علت است.

وی در ارتباط با روح حاکم برسیاست های کلی اقتصاد مقاومتی گفت: باید اذعان کرد که اکثر بندهای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی قابل اجرا است و روح حاکم برتمام آن ها باید رشد و رونق اقتصادی با محوریت تولید داخلی باشد. ما نباید آن قدر اسناد بالا دستی داشته باشیم که روح اصلی و جهت گیری سیاست ها را گم کنیم؛ باید تولید ملی از یک رونق برخوردار باشد که این مطلب روح حاکم بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای رسیدن به رونق تولید اقتصاد باید مردمی شود گفت: سیاست های اصل 44 قانون اساسی نیز با همین هدف تبیین شد. این سیاست های برای مردمی کردن اقتصاد است اما این که به علت بدهی یک بخشی از دولت به بخشی دیگر برای مثال پالایشگاهی را از یک قسمت به قسمت دیگری از دولت واگذار کنیم پیشرفتی نخواهیم داشت و شاید عقب گرد نیز داشته باشیم.

لاریجانی با اشاره به اینکه باید فضای رقابت در کشور ایجاد شود گفت: تا وقتی ما یک نوع خودرو در کشور تولید می کنیم هیچ نوع رقابتی هم در کار نخواهد بود و این در حالی است که ما به اندازه کافی قوانین داریم و به نظر بنده مجمع تشخیص مصلحت نظام به جای نوشتن سیاست های کلی باید بر نظارت بر اجرای آن سیاست ها اقدام کند.

وی با بیان اینکه 42 درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند گفت: این که ما هر جایی حضور پیدا می کنیم مردم برگه هایی برای استخدام به ما می دهند صحیح نیست؛ در دولت قبل همین وضع وجود داشت که منجر به حجیم شدن دولت شد به طوری که امروز از 180 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی کشور 150 هزار میلیارد آن به بودجه جاری و تنها 30 هزار میلیارد مربوط به بودجه عمرانی است و دلیل آن نیز این است که حجم دولت افزایش پیدا کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخشی دیگر از سخنان خود با تاکید براین مطلب که محور پیشرفت و استقلال اقتصادی و رونق تولید باید مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان باشد خاطرنشان کرد: امروز اگر می خواهیم رشد اقتصادی پایدار داشته باشیم جز این راه نمی توان عمل کرد واین مهم است که دولت نباید خود بسنده باشد و باید خود را نیازمند دانشگاه بداند.

وی به رشد بهره وری در اقتصاد به عنوان یکی از محوری ترین مولفه های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد وگفت: اگر رقابت در کشور و یا حتی در استان ها به وجود بیاید بهره وری افزایش پیدا می کند اما این تنها مولفه موثر نیست. هدفمندی یارانه ها به بدترین نوع ممکن در کشور اجرا شد و دولت امروز، هر ماه به دنبال این است که برای پرداخت یارانه مردم پول تامین کند و این نشان از نقص دارد.

لاریجانی با بیان اینکه ما باید به دنبال مشتریان راهبردی باشیم گفت: مناطق آزاد که در آن ها محدودیت های کمتری وجود دارد باید مکانی برای افزایش صادرات باشد اما در حال حاضر دقیقاً عکس این مفهوم اجرا شده و منطقه آزاد به دروازه ای برای واردات تبدیل شده است. اکثر دولت ها از کنار موضوع مناطق آزاد گذشتند واین مناطق به حیاط خلوت اقتصادی تبدیل شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان در ارتباط با صندوق توسعه ملی گفت: فلسفه وجودی این صندوق آن است که ما حدالمقدوراز منابع کشور در اداره آن استفاده کنیم و بیشتر آن در این صندوق جمع شده و از دسترس دولت نیز خارج شود و صرف موارد تولید شود. یعنی این صندوق بشود پشتوانه اقتصاد مردمی که اصل موضوع دقیق است اما آسیب هایی نیز دیده است و بعضی اوقات نیز دستبردهای قانونی به این صندوق زده می شود.

مطالب مرتبط