سه شنبه 03 ارديبهشت 1398 -
افزایش جانباختگان به ۲۳۹ نفر، ۲۴۱ مفقود و ۱۴ مجروح ایرانی تا این لحظه/ وجود ۲۰ کانتینر تخلیه نشده قربانیان/ احتمال افزایش شمار کشته‌ها+ اسامی جدید
ششمین روز حادثه منا

افزایش جانباختگان به ۲۳۹ نفر، ۲۴۱ مفقود و ۱۴ مجروح ایرانی تا این لحظه/ وجود ۲۰ کانتینر تخلیه نشده قربانیان/ احتمال افزایش شمار کشته‌ها+ اسامی جدید


سازمان حج و زیارت کشورمان از افزایش جانباختگان ایرانی فاجعه منا به ۲۳۹ تن خبر داد و اعلام کرد که شمار مفقودان هم به ۲۴۱ نفر کاهش یافته است ولی هنوز ۲۷ زائر دیگر مجروح و بستری‌اند.

calendar
تاریخ : 1394/07/07 - 15:10
source
منبع : فارس

به گزارش قسم ؛ حمید محمدی از  از افزایش تعداد جانباختگان ایرانی فاجعه منا به ۲۲۸ نفر تا این لحظه (۸ صبح) خبر داد و گفت: هم‌اکنون شمار مفقودین به ۲۴۶ تن کاهش یافته ولی هنوز ۲۷ زائر ایرانی مجروح و بستری هستند.

8:30/

شمار کشته‌شدگان این فاجعه به حدود 2700 تن از 22 کشور جهان می‌رسد.

حسن روحانی (رئیس جمهوری اسلامی ایران): زائران قربانی بی کفایتی و سوء تکلیف مجریان سعودی شدند.

امیرعبداللهیان (معاون وزیر امور خارجه): هیچ مجوزی برای دفن زائران ایرانی به عربستان نمی‌دهیم.

10:00/

وزیر بهداشت همراه با هیئت ایرانی به جهت بررسی موضوع فاجعه منا و آخرین وضعیت مجروحان و مفقودان این فاجعه وارد مکه شد.

10:39/

‌منوچهر سپاسی (سرپرست عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها‌ی کشور): تا پایان امروز با انجام 10 پرواز، تعداد 3200 نفر از حجاج به فرودگاه‌های امام خمینی (ره)، شیراز، تبریز، گرگان و ساری کشور منتقل می‌شوند.

در حال رایزنی برای اخذ مجوز پرواز فوق‌العاده از کشور عربستان هستیم. هواپیمای پرواز آماده است تا به عربستان برود و با رفع مشکل مذکور، در اسرع وقت عملیات انتقال پیکر جانباختگان به کشور انجام خواهد شد.

11:00/

مسعود مجردی (رئیس ستاد مکه و رئیس حج خراسان رضوی): تاکنون 50 نفر از زائران خراسان رضوی در فاجعه منا جانباخته‌اند. 37 نفر مفقودند و 6 نفر نیز مجروح هستند.

11:10/

سید علی مرعشی (رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر): در تلاشیم تا با پروازهای فوق‌العاده پیکر مطهر حاجیان ایرانی را به کشور منتقل کنیم. احتمال دارد فردا تشییع جنازه این افراد در کشور برگزار شود.

هواپیمای مخصوص حمل پیکرهای جانباختگان امشب به جده وارد می‌شود. شب گذشته کانتینرهای جدیدی حاوی پیکرهای جانباختگان به سردخانه مکه وارد شدند که باید مورد جستجو قرار گیرند.

11:32/

حمید محمدی (معاون امور حج سازمان حج): از شناسایی اجساد مجهول‌الهویه از طریق انگشت‌نگاری بی‌اطلاعم.

11:35/

پیرحسین کولیوند (رئیس بیمارستان مکه): (درباره ادعای روزنامه الجمهوریه مبنی بر بستری بودن غضنفر رکن‌آبادی) هیچ اطلاعی از وضعیت رکن‌آبادی نداریم.

11:54/

سید علی مرعشی (رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر): هیچ مجروحی با پروازهای امروز به تهران منتقل نمی‌شود. از آنجا که حال همه مجروحانی که قرار است به تهران بیایند مساعدت است، لذا به درخواست خود آنها مجروحان را با کاروان‌های خود به کشور منتقل خواهیم کرد چراکه بیشتر این زائران از شهرستان‌ها بوده، تمایل دارند مستقیم به شهر خود پرواز کنند.

12:00/

بنا بر اعلام روابط عمومی سازمان حج و زیارت، غلامحسین الله‌وردی از لیست مفقودین حادثه منا حذف و به جان‌باختگان این فاجعه اضافه شد.

نام وی در هر دولیست جانباختگان و مفقودان بود که از لیست مفقودان حذف می‌شود.

13:30/

حسن روحانی (رئیس جمهوری اسلامی ایران): حادثه منا از نظر ما عادی و معمولی نیست و با مسائل مالی جبران نمی شود.

برخی از رسانه‌های عربستان به جای اینکه تصاویر فاجعه را منتشر کنند، انیمیشن درست کردند و این بسیار توهین‌آمیز است.

15:00/

سعید اوحدی (رئیس سازمان حج و زیارت): اقدامات برای انتقال پیکر جانباختگان به ایران در حال انجام است. عمق فاجعه بسیار بیشتر از چیزی است که تاکنون گفته شده است.

مقامات سعودی اعلام کردند به میزان اجسادی که از سردخانه‌ها خارج شوند همان مقدار جنازه از کانتینرها خارج می‌شود. این در حالی است که علاوه بر 21 کانتینر پر از اجساد، کانتینرهای دیگری حامل جنازه وجود دارد.

15:18/

بر اساس آخرین و جدیدترین لیست اسامی جانباختگان و مفقودینی که سازمان حج و زیارت اعلام کرد تاکنون 239 زائر ایرانی کشته و 241 زائر ایرانی نیز مفقود هستند.

15:20/

پس از گذشت 6 روز از فاجعه منا و اصرار مقامات سعودی بر کشته شدن 700 زائر، در نهایت امروز مسئولان سعودی اعلام کردند تا این لحظه 4173 زائر در این فاجعه جان خود را از دست دادند.

15:45/

فعالین رسانه و اساتید دانشگاه خطاب به بانکی‌مون و مسئولان بین‌المللی در اعتراض به بی‌کفایتی دولت سعودی در اداره حج تمتع و فاجعه منا نامه نوشتند.

16:00/

اصناف و بازاریان در اعتراض به بی‌کفایتی عربستان سعودی تجمع کردند.

16:04/

سید حسین هاشم (استاندار تهران): مراسم ختم و تشییع جانباختگان فاجعه منا 12 ساعت قبل از پرواز توسط وزارت امور خارجه اعلام و سپس مراسم‌های لازم برگزار می‌شود.

در ابتدا مراسم تشریفاتی برای این جانباختگان برگزار و 24 ساعت بعد مراسم تشییع در مکانی که اعلام می‌شود برگزار می‌شود.

16:30/

مصطفی پورمحمدی (وزیر دادگستری): پیش‌بینی می‌شود اکثر مفقودان جان باخته‌اند. مهمترین مساله ما این است که اجساد شناسایی شوند و زائران ما بدون مشکل به کشور بازگردند.

باید از حقوق مردم و جانباختگان و خانواده‌های آنان دفاع و صیانت شود.

17:08/

دبیر ستاد اطلاع‌رسانی حادثه دیدگان منا با بیان اینکه تنها 28 ایرانی در بیمارستان‌های سعودی بستری هستند، اسامی این ۲۸ نفر را اعلام کرد.

19:00/

با توجه به دستور ریاست قوه قضائیه مبنی بر پیگیری حادثه اخیر منا و بررسی ابعاد حقوقی و قضایی این حادثه جلسه پیگیری ابعاد حقوقی حادثه منا صبح امروز به ریاست دادستان کل کشور برگزار شد.

19:16/

سعید اوحدی (رئیس سازمان حج و زیارت): 14 مجروح ایرانی در بیمارستان‌های سعودی بستری‌ هستند که 2 نفر آنها در جده و 4 نفر دیگر در طائف هستند. در تلاشیم تا فردا این 6 نفر نیز به مکه بیایند.

هم‌اکنون 1200 جنازه در سردخانه عرفات است و هنوز بیش از 20 کانتینر تخلیه نشده وجود دارد. اعضای سازمان حج و زیارت بیش از 90 درصد بیمارستان‌های عربستان را گشته‌اند و با این حساب قطعا آمار جانباختگان افزایش می‌یابد.

تشریفات قانونی 135 زائر قربانی ایرانی انجام شده ولی به دلیل ناهماهنگی در سیستم اداری عربستان امروز این انتقال انجام نشد.

19:20/

سید امیرمحسن ضیائی (رئیس جمعیت هلال‌احمر): در در نشست با مسئولان بعثه مقام معظم رهبری، مقرر شد تا مذاکرات و اقدامات لازم به منظور تحویل هرچه سریعتر پیکر زائران جان‌باخته ایرانی در حادثه منا انجام شود.

ادامه دارد...

انتهای پیام/
tags
   جانباختگان        فاجعه منا        سعودی        حجاج        سازمان حج و زیارت         زائران    

مطالب مرتبط